Aydın Şenyuva Yazıyor: “Fenerbahçe’nin Kadın Basketbol Altyapı Takımları Emin Ellerde”

Yazarımız Aydın Şenyuva, yakından takip ettiği altyapı kadın basketbol takımlarımız, bireysel oyuncu performansları ve oyuncularımızın milli takımlardaki durumları hakkında izlenimlerini sizler için derledi.

Yaklaşık 2 sene süren pandemi süreci nedeniyle yapılamayan İstanbul alt yapı ligleri, Türkiye altyapı şampiyonaları, eksik yapılabilen/yapılamayan antrenmanlar ve kaybedilen 2003/2004 jenerasyonlarından sonra yeniden toparlanma yılı olarak sayabileceğimiz 2021/2022 sezonunda gerek salonda gerek TV yayınlarında izlediğim U14/U16/U18 ve gelişim takımlarından oyuncu izlenimlerim:

SELİN RACHEL GÜL – 2003 – Gelişim Takımı

Fenerbahçe’ye gelmeden önce de takip ettiğim oyuncuydu. Bu oyuncuyu daha önce de yazmıştım. Türk kadın basketbolu çok büyük bir oyuncu kazanıyor.4/5 numara oynayabilen, yüksek posttan ve köşelerden attığı üç sayılar, kısa ve orta mesafe şutları, pota altı bitirişleri, müdafaada ve hücumda sertliği, temas alıp vücudunu çok iyi kullanması ve ribauntları ve oyun konsantresi mükemmel. Sırtı dönük kısa mesafe şutları gelişmeye başladı. İyi bir oyuncu için bunlar söylenir ve bunları hak ediyor. Mükemmel oyuncu olma yolunda ilerliyor. Şu anda U20 Milli Takım aday kadrosunda.

Kaynak: new.berecruited.com/athletes/4206518

ELİF İSTANBULLUOĞLU – 2005 – U18 / Gelişim Takımı

Nalan Ramanzanoğlu’ndan sonra A takımda oynayan en genç oyuncu olan Elif önümüzdeki senelerde genç, gelişim, hem de A takımda yer alacaktır. Elif için daha önce de yazmıştım, çok farklı bir oyuncu daha geliyor. Detaya girmiyorum. Selin Rachael Gül’de olan tüm özellikler onda da var ve ikiz oyuncu gibiler. Türk kadın basketbolunda uzun seneler kendisinden bahsettirecek yetenekte. Şu anda U18 Milli Takım aday kadrosunda.

Kaynak: fenerbahce.org

ZEYNEP NAZ TÖREMİŞ – 2006 – U16 / U18

Kendi yaş gurubunda ayakları çabuk, potaya gidebilen, asist yapabilen, şutu olan, müdafaada rakibi baskı ile yoran, hücumda penetrelerde omuzunu rakibe dayayıp hem sayı çıkartan hem de rahatlıkla faul alabilen, adeta havada asılı kalan bir kızımız. En büyük özelliği bitip tükenmeyen enerjisi ile takımına pozitif enerji vermesi. Asistler için saha görüşü mükemmele yakın. Sorumluluk almaktan kaçmayan özgüveni yüksek oyuncu yapısı var. Topla çok rahat. Seneye çok daha farklı bir Zeynep Naz Töremiş izleyeceğiz. Şu anda U16 Milli Takım aday kadrosunda.

Kaynak: fenerbahce.org

IRMAK ALKAYA – 2008 – U14 / U16

Oyunun her yönünü rahatlıkla oynuyor. Bir oyuncunun özgüveni bu yaşta başlar ve bu da kendisinde var. Asistleri ileriki yıllarda onu ve takımını farklı kılacağı kesin. FIBA alt yapı projesinde yer alan oyuncumuzdur. Şu anda U15 Milli Takım aday kadrosunda.

NEHİR ODABAŞI – 2009 – U14 / U16

Çok farklı bir oyuncudan bahsedeceğim.2009 doğumlu hücumda ve müdafaada pota altında ribauntlarda ve sayı atmada çok farklı olan bir oyuncu olma yolunda ilerliyor. İnanılmaz bir özgüvenle oynuyor ve ben geliyorum diyor. Çok özel bir yetenek ve çok çabuk doğru karar verme yeteneğine sahip. FIBA alt yapı projesinde yer alan oyuncumuzdur.

Kaynak: emineibrahimpekin.meb.k12.tr

SANEM ATEŞ – 2006 – U16

Sanem Ateş de diğer uzun kızlarımızdan biri. Fenerbahçe’ye geldiği günden beri takip ediyorum. Üstüne koyarak devam ediyor. Ribauntlarda farklı olmaya başladı. Pota altı bitirişlerini geliştirmeye devam ediyor. Maça konsantre olduğu zaman farkı ortaya çıkıyor. Vücut vücuda teması daha da artırıyor ve sağlam durmaya başladı. Öğrenmeye ve gelişime açık. Şu anda U16 Milli Takım aday kadrosunda.

Kaynak: fenerbahce.org

SELEN İREM BAŞ – 2004 – U18 / Gelişim Takımı

Alt yapının başarılı forvet oyuncularından. Çekinmeden penetre edebilen ve şutu olan özgüveni yüksek bir oyuncu. Fakat oyun içinde bazen kırılganlık yaşayabiliyor. Bunu da zaman içinde aşacaktır. Müdafaada ve hücumda sertliğe daha çok özen göstermeli. Şu anda U18 Milli Takım aday kadrosunda.

Kaynak: fenerbahce.org

DİLAY USTA – 2004 – U18 / Gelişim Takımı

Dilay Ustayı Fenerbahçe’ye geldiği günden beri takip ediyorum. Geçen sene yaşadığı çapraz bağı sakatlığı büyük şanssızlıktı. Yetenekli, bir ve iki numara oynayabilen, penetresi ve şutları gayet iyi bir oyuncu. Alt yapı senesi dolan Dilay Usta gelecek sene gelişim takımında ve kontenjan genç takımda oynayacak, inşallah çok farklı olacak ve yeniden oyunculuğunu gösterecektir.

Kaynak: fenerbahce.org

TUANA KARADAĞ – 2006 – U16

Belki biraz erken olmakla beraber iyi bir pota altı oyuncusu geliyor demek istiyorum. Pota altında daha da sertlik koymayı geliştirdiği zaman farkını ortaya koyacaktır. Yüksek post ve orta mesafe şutları gayet iyi, bitirişleri zaman içinde daha da gelişecektir. Müdafaada ve hücumda rakibe teması artırdığı zaman büyük yol almış olacaktır. Gelecek seneler onun senesi olacaktır.

Kaynak: fenerbahce.org

TUANA VURAL – 2007 – U16

Takımın sayı katkısı en çok olan oyuncusu. Sahada öz güvenli ve doğru yerlerde bulunması, şut mekaniğinin gerçekten düzgün olması ve bilek yumuşaklığı en büyük özelliği. Savunmasını daha da geliştiriyor. Kazanmak için her şeyi yapan bir oyuncu konumunda ve asla vazgeçmiyor. Yeteneklerini sahaya yansıtacaktır.U15 Milli Takım aday kadrosunda.

AYSU KINALI – 2007 – U16

Guard pozisyonunda oynayan kızımız saha görüşü mükemmel oyunculardan biri. Oyunun içinde devamlılığı olan, sorumluluk almaktan kaçmayan ve asistleri ile takımı oynatan ve her mesafeden özgüvenle şut atan oyuncu özelliği var. Kendini geliştirdikçe farklı oyuncu olacaktır.

KÜBRA YAYLACI – 2006 – U16

Takıma sayı katkısının dışında müdafaa katkısı da mükemmel. Bir oyuncuda olması gereken doğru ve özgüvenli şut seçimleri kendisini farklı kılıyor. Önünde uzun bir zaman var ve farklı olacağına inanıyorum.U16 Milli Takım aday kadrosunda.

ESMA SANCAKLI – 2008 – U14/U16

Ayak çabukluğunu geliştirdiği, pota altında sertlik kazandığı ve pas trafiğine daha çok katıldığı zaman kesinlikle çok farklı oyuncu olacaktır. Geleceği olan ve önünde uzun yıllar olan oyuncu ve bunu antrenörleri sayesinde çok çalışarak başaracaktır.

İREM ERDİK – 2004 – U18 / Gelişim Takımı

Genç takımda son senesini oynayan İrem Erdik çok enteresan mesafe tanımayan şutları olan bileği yumuşak bir oyuncu. Üstüne koyması gereken penetresini geliştirmek olmalı. Özgüveni yüksek bir oyuncu. Takımı oynatacak saha görüşü daha da geliştikçe farkı ortaya çıkacak. Bir guard için bence mükemmel bir fiziğe sahip. En büyük artısı temas almaktan kaçmıyor ve gayet çabuk.U18 Milli Takım aday kadrosunda.

Kaynak: fenerbahce.org

İDİL SAÇALIR – 2002 – Gelişim Takımı

Küçük takımdan beri takip ediyorum. Uşakta ki küçük kızlar şampiyonasından sonra Antalya Koleji’nden Fenerbahçe’ye gelmişti. Özellikle müdafaada sezgisi ile top çalması ve birebirde rakibi yıldıran müdafaası çok iyi. Özellikle bu sene gelişim takımında çok farklı oyuncu konumuna gelerek penetrelerini geliştirdi. Dip ve yüksek post üçlükleri, ayak çabukluğu mükemmel. Bu sene A takım kadrosunda yer alacaktır. Beklentilerimin yüksek olduğu bir oyuncu ve özellikle alt yapı oyuncularına değer veren Marina Maljkovic, onun için büyük şans. U20 Kadın Milli takım kadrosuna seçildi.

Kaynak: fenerbahce.org

BANU ŞİMŞEK – 2002 – Gelişim Takımı

Küçük takımdan beri takip ettiğim başka oyuncu pota altında yumuşak bileği ile vazgeçilmez oyuncu olacağına inanıyorum Özellikle ribaunt konusunda tartışılmaz. Pota altı bitirişleri geliştikçe kendine olan özgüveni artacak. Bu sene geliştirdiği sertliği daha üst seviyeye taşıdığı zaman rakiplere müdafaada ve hücumda nefes aldırmaz. Üç sayı çizgisinin gerisinden konsantre olduğunda zaten boş şutu olmuyor. Gelecek sene gelişim ve A takımda daha farklı olacaktır. Her şey onun elinde olup uzun yıllar Türk kadın basketboluna hizmet eder. U20 Milli takım kadrosuna seçildi.

Kaynak: fenerbahce.org

DOĞA ADICAN – 2001 – Gelişim Takımı

Uşakta ki küçük kızlar şampiyonasından beri takip ediyorum. Antalya Kolejinden Fenerbahçe’ye gelmişti. Hırsı ve özgüveni çok yüksek. Özellikle bu sene gelişim takımında kendini adeta buldu. Üç sayı potansiyeli mükemmel ve penetrelerdeki bitirişleri çok iyi. Fiziğini rakiplerine karşı müdafaada sertlik yaparak çok iyi kullanıyor. Negatif tarafı aşırı sinirine hakim olamayıp kendine ve takımına en lazım olması gereken zamanda zarar vermesi. Mental olarak bunu yenmesi lazım. U23 3×3 kadın Milli takımında yer alıyor.

Kaynak: fenerbahce.org

DUYGU ÖZEN – 2001 – A Takım

Bu sezonu Bursa BB’de kiralık olarak geçiren Duygu Özen süper lig tecrübesi kazanarak Fenerbahçe’mize geri döndü. Marina Maljkovic onun içinde büyük şans ve çok çalışarak zaten vazgeçmeyen oyuncu olan Duygu Özen kendini gösterecektir. Şu an A Kadın Milli takım kadrosunda.

Kaynak: fenerbahce.org

AYŞE YILMAZ – 2003 – Gelişim Takımı

Bu sene gelişim takımımızda özellikle müdafaada güzel işler yaptı. Daha özgüvenli olmalı ve oyun sertliğini daha yukarı çıkarması lazım. Guard olarak asistleri ile takıma daha çok katkı sağlayacağına inanıyorum. Marina Maljkovic onun içinde büyük şans. U20 Kadın Milli Takım kadrosunda. Sakatlığından dolayı Milli Takım kadrosundan çıkarıldı. Menüsküs ameliyatı olan Ayşe Yılmaz’a geçmiş olsun diyoruz. En kısa sürede parkelere döneceğine inanıyoruz.

Kaynak: Pierre Costabadie/Icon Sport via Getty Images)

Özellikle BGL yarı finalinde beklenmedik şekilde ilk maçta Emlak Konut’a farklı yenilip, ikinci maçta kazanmamıza rağmen sayı farkını kapatamayıp finale çıkamamak üzüntü verdi. Fakat ikinci maçtaki oyun ve hırs gayet iyiydi. Bu da kızlarımız için çok değerliydi.

A takımımızda Marina Maljkovic’in takımın başına geçmesi alt yapı için de büyük şans. Sırplar gen olarak gençlere büyük değer veriyorlar ve korkmadan güvendikleri oyuncuları parkeye atıyorlar.

Umarım Marina Maljkovic uzun yıllar Fenerbahçe’mizde kalır ve A takımımızda alt yapıdan gelip oynayan oyuncularımızı izleriz.

Gelecek sene bu seneden çok daha iyi sene olması ve daha çok oyuncu kazanmak dileğimizle.

Milli Takımlarda Fenerbahçeli Oyuncular:

Avrupa alt yapı şampiyonalarına hazırlanan U15/U16/U18/U20 Milli Takımlar aday kadrolarında 12 oyuncumuz, ayrıca FIBA Gelişim projesinde de 2 oyuncumuz yer alıyor.

U20 MİLLİ TAKIM

Selin Rachel Gül, İdil Saçalır, Banu Şimşek, Ayşe Yılmaz

U18 MİLLİ TAKIM

Elif İstanbulluoğlu, Selen İrem Baş, İrem Erdik

U16 MİLLİ TAKIM

Zeynep Naz Töremiş, Kübra Yaylacı, Sanem Ateş

U15 MİLLİ TAKIM

Irmak Alkaya, Tuana Vural

FİBA GELİŞİM PROJESİ

Nehir Erdoğan, Irmak Alkaya

Bu kazanımları sağlamak için altyapı ağını kuran A takım menajerimiz Arzu Özyiğit, kızlarımıza büyük özveri ile ablalık yapan altyapı menajerimiz Nalan Ramazanoğlu, alt yapı koordinatörümüz Alper Koç, U18 ve U16 antrenörümüz Batuhan Ala, U14 antrenörümüz Cem Erkul ve tüm antrenörlerimize teşekkür ediyoruz. Bu kadar oyuncunun Fenerbahçe adına alt yapı milli takımlarında yer alması çok keyifli. Bu sayının artarak devam etmesi dileğimizle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s